سلام دوستان

پیشاپیش فرا رسیدن ماه مبارک رمضان , ماه خدا , ماه سیر و سلوک الی الله , ماه عبادت و بندگی خدا را به شما سالکان کوی دوست تبریک می گویم

...بخش سوم

3 . سختى ها مقدمه كمال هستند : بنابر فرمايش قرآن كريم : «لَقَدْ خَلَقْنَا الاِْنسَـنَ فِى كَبَد ; (بلد ،4) همانا انسان را در رنج و سختى آفريديم » ، وجود مصائب و سختى ها و بلاها براى تكامل بشر ضرورى است و انسان بدون آنها تباه مى شود ; آدمى در برخورد با آن ها ، از خواب غفلت بيدار شده ، هستىِ لايق خود را مى يابد . خداوند متعال بندگانِ باايمانش را به وسيله سختى ها و بلاها مى پروراند . امور منفى و بلاها نقش مؤثر در سازندگى انسان دارد ; چون راحتى و خوشى (امور مثبت ) انسان را بى اراده بار مى آورد . اگر فقر و مرض و مرگ نبود ، هيچ نيرويى نمى توانست انسان را تسليم كند . بلاها بهترين وسيله براى پيشرفت علوم است ; چرا كه قابليت ها را براى جبران مافات تحريك كرده ، نقص ها را جبران مى كند و فكر لوازم مبارزه با آن (شرور) را در آدمى آماده مى كند و. .. .

اميرالمؤمنين(عليه السلام) فرمود : «در ناز و نعمت زيستن و از سختى ها دورى گزيدن ، موجب ضعف و ناتوانى مى گردد و برعكس ، زندگى كردن در شرايط دشوار و ناهموار ، آدمى را نيرومند و چابك مى سازد و جوهر هستى او را آبديده و توانا مى گرداند» .


نویسنده : عدل الهی ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ تاریخ دوشنبه ۱۱ مهر ،۱۳۸٤


فراخوان بزرگ قرآنی

در آستانه ماه مبارک رمضان

 پاسخگویی به پرسش ها و شبهات قرآنی

همه اقشار جامعه اعم از اساتید, دانشجویان, دانش آموزان, طلاب علوم دینی, بانوان, کارمندان, فرهنگیان و ....

واحد پاسخ به پرسش های قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن

راه های ارتباط :

1.    ایمیل: qurancenter@balagh.net  

2.    صندوق پستی: 3775- 37185

3.    دورنویس: 7736270- 251- 98+

4.    پاسخ تلفنی: 7740804-251-98+

5.   وبلاگ ها ی مرتبط:

توحید ناب

 از قرآن بپرس

 علوم قرآنی

حقوق زن

عدل الهی

 اخلاق و عرفان

 تاریخ قرآن

 عصمت

لینکستان فرقان

 

 

 

 


نویسنده : عدل الهی ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ تاریخ یکشنبه ۳ مهر ،۱۳۸٤