پرسش:در مورد فرقه «على اللهى » يا «اهل حق » توضيح دهيد؟

پاسخ در دو بخش تقديم می شود:

الف:

فرقه «اهل حق » در ايران بيشتر در قسمت هايى از استان كرمانشاه ، لرستان ، آذربايجان شرقى و حوالى تهران و مازندران ، و برخى مناطق ديگر زندگى مى كنند . ـ و آن گونه كه نقل شده ـ آنان در دين و اعتقاد خود افراط كرده ، و معتقد به برخى پندارها و كردارهايى شده اند كه هيچ پايه و اساسى ندارد و از نظر اسلام و قرآن باطل و غير قابل قبول مى باشد.

البته برخى از افراد فرقه «اهل حق » ممكن است معتقد به چنين اعتقاداتى نباشند، اما جهت آگاهى، و مبتلا نشدن به انحرافات و كردارهاى باطل ، به دو نمونه، اشاره می کنیم :

الف : عقيده افراطى در مورد اميرالمؤمنين(عليه السلام)

اعتقاد به الوهيت مولى الموحدين ، على (عليه السلام)عقيده اى است افراطى و باطل ، و اگر كسى معتقد به چنين عقيده اى باشد و بگويد : على (عليه السلام)همان خداست ، از اسلام خارج شده و غير مسلمان محسوب مى شود .

 حضرت على (عليه السلام)فضايل و كمالات فراوانى دارد كه زبان و قلم ما از بيان آن عاجز ، و آن حضرت در بين بندگان خدا نظير ندارد ; اما (نعوذ بالله) خدا دانستن ايشان ، جفا در حق آن حضرت و عقيده اى نادرست و باطل مى باشد ; زيرا :

1 ـ عقيده مذكور خلاف حكم عقل سالم است ، چرا كه هر عقل سالمى شهادت به وحدانيت خداوند متعال مى دهد ، و دلايل عقلى متقن گواه بر توحيد و يگانگى خداوند يكتاست و او را از هرگونه شريك و مثل و مانند منزه مى داند .

2 ـ اين عقيده كه على (عليه السلام)همان خداست ، بر خلاف آيات روشن قرآن مجيد است ، زيرا جاى جاى قرآن كريم گواهى به يگانگى خدا مى دهد ، و «الوهيت » را تنها از آن «الله» مى داند.

 مى فرمايد : «وَ مَا مِنْ إِلَـه إِلاَّ اللَّهُ الْوَ حِدُ الْقَهَّارُ» (ص ، 65) ،

 «لَيْسَ كَمِثْلِهِ ى شَىْءٌ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ ; (شورى ، 11) هيچ چيز همانند او نيست و او شنوا و بيناست !» .

افزون بر آن در سوره توحيد مى فرمايد : «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ.. . ; بگو خداوند يكتا و يگانه است ، خداوندى است كه همه نيازمندان قصد او مى كنند ; (هرگز) نزاد و زاده نشد ، و براى او هيچ گاه شبيه و مانندى نبوده است !» .

در جاى ديگر مى فرمايد : «مَا اتَّخَذَ صَـحِبَةً وَ لاَ وَلَدًا ; (جن ، 3) خداوند نه همسرى براى خود برگزيده و نه فرزندى دارد ، نه تولد داشته و نه وفات دارد» ; در حالى كه اميرالمؤمنين(عليه السلام)پدر داشته و از مادر متولد شده ، داراى همسر و فرزند بوده ، تاريخ تولد ، شهادت و كيفيت آن ها در كتاب هاى تاريخ مفصلا بيان شده كه جاى هيچ گونه شك و شبهه اى نيست .

 


نویسنده : عدل الهی ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ تاریخ دوشنبه ٢٦ دی ،۱۳۸٤