فرقه اهل حق۱

پرسش:در مورد فرقه «على اللهى » يا «اهل حق » توضيح دهيد؟

پاسخ در دو بخش تقديم می شود:

الف:

فرقه «اهل حق » در ايران بيشتر در قسمت هايى از استان كرمانشاه ، لرستان ، آذربايجان شرقى و حوالى تهران و مازندران ، و برخى مناطق ديگر زندگى مى كنند . ـ و آن گونه كه نقل شده ـ آنان در دين و اعتقاد خود افراط كرده ، و معتقد به برخى پندارها و كردارهايى شده اند كه هيچ پايه و اساسى ندارد و از نظر اسلام و قرآن باطل و غير قابل قبول مى باشد. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

البته برخى از افراد فرقه «اهل حق » ممكن است معتقد به چنين اعتقاداتى نباشند، اما جهت آگاهى، و مبتلا نشدن به انحرافات و كردارهاى باطل ، به دو نمونه، اشاره می کنیم :

الف : عقيده افراطى در مورد اميرالمؤمنين(عليه السلام)

اعتقاد به الوهيت مولى الموحدين ، على (عليه السلام)عقيده اى است افراطى و باطل ، و اگر كسى معتقد به چنين عقيده اى باشد و بگويد : على (عليه السلام)همان خداست ، از اسلام خارج شده و غير مسلمان محسوب مى شود .

 حضرت على (عليه السلام)فضايل و كمالات فراوانى دارد كه زبان و قلم ما از بيان آن عاجز ، و آن حضرت در بين بندگان خدا نظير ندارد ; اما (نعوذ بالله) خدا دانستن ايشان ، جفا در حق آن حضرت و عقيده اى نادرست و باطل مى باشد ; زيرا :

1 ـ عقيده مذكور خلاف حكم عقل سالم است ، چرا كه هر عقل سالمى شهادت به وحدانيت خداوند متعال مى دهد ، و دلايل عقلى متقن گواه بر توحيد و يگانگى خداوند يكتاست و او را از هرگونه شريك و مثل و مانند منزه مى داند .

2 ـ اين عقيده كه على (عليه السلام)همان خداست ، بر خلاف آيات روشن قرآن مجيد است ، زيرا جاى جاى قرآن كريم گواهى به يگانگى خدا مى دهد ، و «الوهيت » را تنها از آن «الله» مى داند.

 مى فرمايد : «وَ مَا مِنْ إِلَـه إِلاَّ اللَّهُ الْوَ حِدُ الْقَهَّارُ» (ص ، 65) ،

 «لَيْسَ كَمِثْلِهِ ى شَىْءٌ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ ; (شورى ، 11) هيچ چيز همانند او نيست و او شنوا و بيناست !» .

افزون بر آن در سوره توحيد مى فرمايد : «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ.. . ; بگو خداوند يكتا و يگانه است ، خداوندى است كه همه نيازمندان قصد او مى كنند ; (هرگز) نزاد و زاده نشد ، و براى او هيچ گاه شبيه و مانندى نبوده است !» .

در جاى ديگر مى فرمايد : «مَا اتَّخَذَ صَـحِبَةً وَ لاَ وَلَدًا ; (جن ، 3) خداوند نه همسرى براى خود برگزيده و نه فرزندى دارد ، نه تولد داشته و نه وفات دارد» ; در حالى كه اميرالمؤمنين(عليه السلام)پدر داشته و از مادر متولد شده ، داراى همسر و فرزند بوده ، تاريخ تولد ، شهادت و كيفيت آن ها در كتاب هاى تاريخ مفصلا بيان شده كه جاى هيچ گونه شك و شبهه اى نيست .

 

/ 1 نظر / 11 بازدید
کلب شاه ولایت

با سلام در مورد خدا بودن یا خدا نبودن حضرتش بایستی بیان دارم که در کعبه متولد شد تا بر همه کس معلوم شود صاحب خانه علیست همچنین بایستی متذکر شوم که ذات مولا ذات لایتناهی حق تعالی است نه جسم ان که شما به اشتباه ان را رد می کنید وتمامی شاعران وعارفان وامامان با دل وجان این حقیقت را پذیرفته اند به عنوان مثال شاعر وعارف نامی کشور بابا طاهر می فرماید : دل ارامی کز او گیرد دل ارام بغیر از ساقی کوثر ندونم که برابر با ایه قرانی الا بذکر الله تطمن الغلوب می باشد که دراین مورد شواهد ومدارک زیاد در دست است که در اینجا نمی توان بدانها اشاره کرد پس نمی توان به صرف اوردن چند دلیل بی پایه از خود وبدون تحقیق در مورد اعتقادات دوستاران حضرتش را رد یا کتمان نمود لطفا نظرات خود را به ایمیل درج شده بفرستید