آب و سراب۱

آب و سراب!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

1 ـ  نيستان هستي را به تماشا نشستن و به نجواي نياز و سرود نماز نيز ار گوش جان سپردن و جايگاه خود را در كرانه اين بيكران شناختن و در صف همراهان جاي گرفتن، گمشده انساني است كه مي‌كوشد تا در گوشه تاريك تاريخ نپوسد.

و اين همان راهي است كه سر شاخه‌هايش به شمار روندگان است و هر كس به تناسب استعداد خود مي‌رود تا همزمان با فرود خورشيد عمر، خود نيز بر پايانة آرام اين راه ـ همان نيستان بيكران ـ فرود آيد. اين راه «سير و سلوك» است و دانش آن را «عرفان» نام نهاده‌اند.

عرفان يگانه دانشي است كه هم استعداد راهيان مي‌سنجدو هم فراز و فرود راه مي‌نمايد و خود نيز پا به پاي رهروان تا كانون اين بيكران؛ انسان را همراهي مي‌كند. دستيابي به اين دانش و بهره‌مندي از هدايت آن و به تعبيري ديگر دريافت حقايق هستي و صعود به مراتب كمال و عروج به قله جلال و جمال بيشتر از جاذبه و شكوهش، دشوار و دست نيافتني و پر خطر و بيمناك است.

چو عاشق مي‌شدم گفتم كه بردم گوهر مقصود

ندانستم كه اين دريا چه موج بيكران دارد

 نعوذ بالله اگرره به مقصدي نبري  

طريق عشق طريقي عجب خطرناك است

و البته:

گر چه راهي است پر از بيم ز ما تا بر دوست                   رفتن آسان بود ار واقف منزل باشي

اما يقين داشته باش كه:     

 به سعي خود نتوان برد پي به گوهر مقصود           خيال باشد كاين كار بي حواله بر آيد.

/ 1 نظر / 13 بازدید
شــــــــــكيبا (مريم)

ســــــــلام ... ۶ سال پيش مرشد منم من و با اين حرفا !!! کشيد تو مسير اما امروز بعد از ۶ سال فقط دوتا حد برای خودم قايل شدم ... به خودم ظلم نکنم يعنی به نفسم و به ديگران ... همين !‌ کل اخلاق تو همين خلاصه ميشه ، اما مقوله ی عرفان بحثش يه مقدار طولانی تره ... ولی اين بگم که خدا يعنی خوبی ... دوست داشتن و مهر..............يا حق « زياد راه دور نريد خدا نزديک تمام سادگيهاست »