مکاشفه یا شهود عرفانی:۱

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بخش اول

انسان گاهى بر اثر تزكيه نفس توان دركى پيدا مى كند كه مى تواند با ديده دل خود به جهان غيب راه يابد و قسمتى از اين جهان را (به مقدار توانايى و قدرت خويش ) مشاهده كند ، و به تعبير ديگر ، پرده ها كنار مى رود ، و بعضى از حقايق جهان غيب بر او كشف مى شود ، به همان روشنى كه انسان با چشم سر خود محسوسات را مى بيند; بلكه به مراتب از آن روشن تر و اطمينان بخش تر است .

اين حالت را «مكاشفه » يا «شهود عرفانى» مى گويند .

چنان كه قرآن كريم مى فرمايد: «كلاّ لوتعلمون علم اليقين * لترونّ الجحيم ; (تكاثر ، 5و6) اگر شما علم اليقين مى داشتيد جهنم را مشاهده مى كرديد .»

علامه طباطبايى در تفسير اين آيه مى فرمايد: از ظاهر آيه به نظر مى رسد كه اين آيه به مشاهده جهنم در دنيا ، اشاره دارد; مشاهده اى با چشم دل كه از آثار ايمان و يقين است .; يعنى ممكن است انسان در دنيا به مرحله اى از يقين برسد كه پرده ها از مقابل چشمش كنار رود و بعضى از حقايق عالم غيب را ببيند .

از آنچه در آيات و روايات آمده روشن مى شود كه قلب و روح انسان ، همچون آينه اى است كه گاه بر اثر غبار گناه و زنگار اخلاق بد ، هيچ حقيقتى را منعكس نمى كند; ولى هنگامى كه اين گردوغبار با آب توبه شسته ، و زنگارها به وسيله تهذيب نفس زدوده شد و دل صيقل يافت ، حقيقت در آن پرتو افكن و صاحب آن ، محرم اسرار الهى مى شود و پيام هايى را كه گوش نامحرمان از شنيدن آن محروم است ، مى شنود و هر قدر ايمان و يقين انسان بالا رود ، و حجاب هايى كه بر اثر گناهان و روحيات و صفات زشت ، اطراف دل را مى گيرد كنار زده شود ، حقايق بيشترى از جهان هستى براى انسان مكشوف مى گردد تا آنجا كه مى تواند ابراهيم وار بر ملكوت آسمان ها و زمين نظر كند; چنان كه در روايتى از پيامبر اكرم (ص ) آمده است : «هر كس چهل روز خود را براى خدا خالص سازد ، چشمه هاى حكمت از قلبش بر زبانش جارى مى شود .

 

/ 5 نظر / 8 بازدید
م

سلطان صهاک از کجا متولد شد؟؟؟؟؟ چون پدر سلطان اسحاق(شیخ عیسی برزنجه) پیر بوده عده ای در صدد بر آمده اند که توجیه کنند هر انچه بوده است: اما واقعیت این است که سلطان اصلا فرزند شیخ عیسی برزنجه نیست بلکه سلطان فرزند خواستگاران دایراک خاتون است که خودشان بر سر راه وقتی دایراک را برای شیخ می آوردند ترتیبش را دادند و بعدها فرزندی به دنیا آمد که نام آن همان سلطان حقیقت اهل حقها یعنی سلطان اسحاق یا سلطان صهاک می باشد. شاید عده ای توهین قلمداد کنند اما واقعیت این است که این حرف را مولفان خودتان هم گفته اند. بدون تعصب تحقیق کنید من نظرات شما را می بینم و اگر حرف بدرد بخوری داشت آن را منعکس می کنم.

اي خانه پرستان چه پرستيد گل سنگ انجا بپرستيد كه پاكان بپرستندپيامبر خدا مولانا

مریم

تانیست نگردی ره هست ندهند این مرتبه با تلاش پست ندهند

مریم

هر کس خو د را شناخت خدای خو یش را شناخته است. قران مجید